چرا باتری گوشی هوشمند من سریع خالی می شود

زمان مورد نیاز مطالعه: 3 دقیقه
30 آذر 1399

با پیشرفته تر شدن اسمارتفون ها، از نظر مصرف انرژی این نوع دستگاه ها نیاز به باتری هایی با ظرفیت بیشتر هستند. زیرا به منبع انرژی پرظرفیت تری نیاز پیدا کرده و نمی توان با یک پک باتری ساده و کم ظرفیت نیاز تلفن هوشمندی که مشخصات سخت افزاری سطح بالایی دارد را تامین کرد. درست است که دنیای گوشی های هوشمند همیشه در حال پیشرفت و تحول بوده اما متاسفانه عمر باتری مسئله ای است که در طول چند سال گذشته تغییر چشمگیری نداشته و تولیدکنندگان گوشی هوشمند سعی کردند بیشتر روی سرعت شارژ فعال باشند تا عمر باتری.

به هر حال گاهی اوقات است که گوشی هوشمند شما زود شارژ تمام می کند و به نوعی باتری آن سریع خالی می شود. مسئله ای که موجب رنج بسیاری شده و شما هم ممکن است یکی از آنها باشید که به دنبال راه حلی جهت رفع این مسئله هستید. ما در این مطلب قصد داریم را دلیل سریع خالی شدن باتری تلفن هوشمند را برای شما مطرح کنیم و راه حلی هم پیش روی شما قرار دهیم. پس بهتر است تا انتها به مطالعه این محتوا بپردازید.


دلایل اصلی سریع خالی شدن باتری گوشی هوشمند

 • صفحه نمایش
 • سرویس های معیوب
 • برنامه های پرکاربرد
 • سایر علل


صفحه نمایش


یکی از اصلی ترین و بزرگترین علل تخلیه سریع باتری تلفن هوشمند بی شک صفحه نمایش آن است. هر چه زمان می گذرد، شرکت ها برای ارائه محصولی باکیفیت سعی می کنند از صفحه نمایشی با پنل بزرگتر، پروضوح و سریع بهره گیرند. چنین ویژگی هایی در یک نمایشگر نیاز به انرژی بالایی بوده و همین امر موجب می شود تا باتری گوشی هوشمندی که چنین نمایشگری دارد، بیشتر انرژی مصرف کند.

گذشته از آن این روزها شاهد عرضه گوشی های هوشمند با صفحه نمایش دوگانه و بزرگتر هم هستیم که شرکت ها را بر آن داشته تا به سراغ پک باتری با ظرفیت بیشتر بروند.


نحوه مشاهده مصرف باتری

 • وارد بخش تنظیمات شوید.
 • باتری را انتخاب کنید.
 • در گوشه سمت راست بالا روی سه نقطه بزنید.
 • روی مصرف باتری هم لمس کنید.
 • باری دیگر در گوشه سمت راست بالا روی سه نقطه بزنید.
 • سپس استفاده کامل دستگاه را نشان می دهد.

با روش های فوق می توانید مصرف باتری گوشی هوشمند خود را به سادگی بررسی کنید. یکی از پرمصرف ترین بخش صفحه نمایش است که 72 درصد مصرف باتری را به خود اختصاص می‌دهد و سعی کنید آن را در سطح روشنایی نسبتا پایین قرار دهید. 

 امیدواریم بزودی شرکت ها به دنبال فناوری های بهینه سازی نمایشگر باشند تا موجب شوند کمتر شاهد مصرف عمر باتری توسط صفحه نمایش ها باشیم. در نهایت باید بیان داشت که صفحه نمایش بخش بزرگی از انرژی باتری را به خود اختصاص داده و این امر منجر می شود تا مصرف باتری زیادی را روی گوشی هوشمند خود احساس کنید.


نکاتی در جهت کاهش میزان مصرف باتری

 • کاهش سطح روشنایی صفحه نمایش: با کاهش سطح روشنایی صفحه نمایش می توانید موجب افزایش عمر باتری گوشی هوشمند خود شوید.
 • از روشنایی تطبیقی صفحه نمایش بهره گیرید: با این قابلیت افراد می توانند موجب کنترل بیشتر روشنایی صفحه نمایش خود شوند و در نهایت این امر عمر باتری بیشتر را دربرخواهد گرفت.
 • کاهش سطح نرخ نوسازی صفحه نمایش: یکی دیگر از مواردی که در افزایش عمر باتری کمک شایانی می کند، کاهش نرخ نوسازی صفحه نمایش است.
 • غیرفعال کردن قفل خودکار صفحه: با غیرفعال سازی این قابلیت نیز می توانید عمر باتری اسمارتفون را افزایش دهید.
 • عدم استفاده از تصاویر پس زمینه زنده: سعی کنید استفاده تصاویر پس زمینه زنده را کنار بگذارید، زیرا انرژی بالایی را مصرف می کند.
 • استفاده از تصاویر پس زمینه مشکی: یکی دیگر از مواردی که عمر باتری را می تواند افزایش دهد، به کارگیری تصاویر پس زمینه مشکی است.
 • استفاده از گوشی با نمایشگر کوچکتر: یکی از مواردی که عمر باتری گوشی را افزایش می دهد، استفاده مدل هایی با نمایشگر کوچکتر بوده و همچنین می توانید حالتی با نمایشگر کوچک را به کارگیرید.

سرویس های مخابراتی دارای مشکل


مناطقی که شبکه سریع و کافی را در اختیار کاربران گوشی هوشمند قرار نمی دهند، بی شک باید آنها را در بحث عمر باتری یک قاتل دانست. زیرا برای اتصال به شبکه از تمام قدرت گوشی بهره گرفته و این امر باتر ی بسیاری را مصرف می کند. تلفن هوشمند شما دائما در حال اتصال به برج مخابراتی بوده و اگر توانایی اتصال پیدا نکند، قدرت خود را افزایش داده تا بتواند این اتصال بدون هیچ مشکلی برقرار شود. 

اگر در روستا یا یک ساختمان بزرگ مسکونی ساکن هستید، قطعا با این نوع موارد رو به رو شدید و باید بدانید که یکی از موارد کاهش عمر باتری همین امر است که باید به این موضوع توجه لازم داشته باشید. 


نحوه بهبود سیگنال شبکه جهت عدم مصرف باتری بسیار

انتقال به یک اپراتور دیگر: اگر از شبکه یک اپراتور خاصی بهره می گیرید، برای کاهش عمر باتری و جبران اتصال سخت به شبکه بهتر بوده اپراتور دیگر و جایگزینی در نظر گیرید. به این ترتیب نه تنها به هدف خود خواهید رسید، بلکه از شبکه سریعتر هم برخوردار خواهید شد. پس چه بهتر برای بهبود سیگنال دهی شبکه روی گوشی هوشمند خود از یک اپراتور به یک نوع دیگر منتقل شوید.

حالت هواپیما: با کمک حالت هواپیما شما در واقع موجب استراحت آنتن شبکه خود خواهید شد. تمامی اتصال ها و راه ارتباطی شما غیرفعال می شود و این امر نه تنها از فعالیت سخت و پرانرژی گوشی خواهد کاست، بلکه عمر باتری را نیز دوچندان خواهید کرد. پس چه بهتر حالت هواپیما را به کار گیرید تا مانع از مصرف عمر باتری شوید و تجربه کاربری بهتری برای شما رقم خورد.

استفاده از توسعه دهنده شبکه:  سعی کنید در جایی از شبکه اینترنت گوشی هوشمند خود بهره گیرید که سیگنال قوی داشته و نیازی نباشد تا اسمارتفون تمام انرژی خود را برای برقراری ارتباط شبکه سریع‌ صرف کند. بنابراین چه بهتر که از توسعه دهنده شبکه استفاده کنید و کمک شایانی در این زمینه خواهد کرد.

تقویت کننده سیگنال: تقویت کننده سیگنال شباهتی به مودم ها دارند اما موجب ارتقا سیگنال محیط شده و در نهایت می توان با کمک آن شبکه سریعتر داشت و انرژی باتری کمتری از گوشی هوشمند صرف خواهد شد.


سرویس ها پس زمینه و برنامه ها


بهتر است برنامه های نصب شده روی گوشی هوشمند خود را بررسی کنید تا مشخص شود کدام یک موجب تخلیه باتری اسمارتفون می شود. برخی برنامه ها موجب کاهش عمر باتری شده و از جمله باید به یوتیوب، نتفلیکس و برخی سرویس های استریمی دیگر اشاره کرد. اگر می خواهید در مصرف باتری گوشی هوشمند شما بهینه باشد، بهتر است بررسی انجام دهید.

برخی از برنامه ها نیز بدون استفاده همچنان باتری گوشی هوشمند را تخلیه می کنند. بنابراین بهتر است دقت عمل داشته و بتوانید هوشیار باشید تا برنامه هایی که در حالت غیرفعال انرژی باتری را مصرف می‌کنند، این گونه نباشد.

از جمله برنامه هایی که در مصرف باتری بسیار نقش دارند باید به فیسبوک مسنجر، واتس اپ، تلگرام، اینستاگرام و برخی دیگر اشاره داشت. بنابراین بهتر بوده آگاه باشید تا بتوانید عمر باتری اسمارتفون خود را افزایش دهید. باتوجه به اینکه برنامه ها در پس زمینه فعال هستند،  باید به بررسی آنها پرداخت تا گزینه های غیرفعال پس زمینه را از حالت خود خارج کرد. با تمام این تفاسیر چه بهتر که سرویس های پس زمینه و برنامه های مبتنی بر آن این گونه باشند.

چگونه می شود این مسئله را برطرف کرد


-بررسی برنامه هایی غیرکاربردی: طبق بررسی ها ما کمتر از 20 درصد اپ های درون گوشی هوشمند را به کارمیگیریم و این امر موجب خواهد شد تا برنامه های غیرکاربردی در پس زمینه فعال باقی مانده و موجب مصرف باتری شوند. بنابراین سعی کنید به بررسی اپ ها پرداخته و گزینه های غیرکاربردی را پاکسازی کنید.

-توقف فعالیت اپ ها در پس زمینه: یکی از مواردی که عمرباتری را به شدت در گوشی هوشمند کاهش می دهد، فعالیت اپ ها در پس زمینه است. شما باید آنها را غیرفعال سازید تا فعالیتشان متوقف شود. برای متوقف سازی کافی است به تنظیمات، اپ ها و نوتیفیکیشن ها، انتخاب اپ، پیشرفته، باتری، محدودیت پس زمینه و محدودسازی مراجعه کنید.

-بستن اپ ها: دیگر موردی که موجب کاهش عمر باتری می شود، بستن اپ ها پس از کار با آنها است. این امر کمک شایانی در بهبود عمر باتری تلفن هوشمند خواهد داشت. برای انجام آن باید به تنظیمات، برنامه ها و نوتیفیکیشن، اپ های انتخابی، فورس استاپ مراجعه کنید.

-در استفاده دستگاه مراقب باشید: گاهی اوقات می گوییم که باید دستگاه ما عمرباتری خوبی داشته باشد اما خود مدت زمان طولانی به تماشا فیلم، انجام بازی و برخی دیگر می پردازیم. بهتر است در این زمینه تجدید نظر پیدا کرده و مراقب باشیم.


سایر مشکلات و موارد مربوط به باتری

-جی پی اس، وای فای و بلوتوث: وای فای، بلوتوث و جی پی اس از جمله قابلیت هایی هستند که موجب کاهش عمر باتری اسمارتفون می شوند. چه بهتر که این نوع ویژگی ها را همیشه استفاده نکنیم و در مدت زمان مشخص برای مدت کوتاهی به بهره گیری از آنها بپردازیم. بنابراین جهت افزایش عمر باتری بهتر است این موارد را در نظر گیرید.

-دوربین: از اینکه مرتبا به گرفتن عکس و فیلم بپردازید عملی کاملا اشتباه است. زیرا برای فعال کردن دوربین باید از انرژی باتری بهره گرفت و این امر موجب خواهد شد عمر باتری کاهش پیدا کند. پس با استفاده کمتر این بخش دستگاه موجب افزایش عمر باتری شوید.

-هوای سرد: سعی کنید از قرار دادن گوشی در دمای هوای پایین یا سرد جلوگیری کنید، به گفته راجرگرونی یکی از کارشناسان فعال صنعت، اگر باتری های لیتیومی در معرض هوای سرد قرار گیرند، این امر موجب آسیب رسیدن به آنها می شود و در نتیجه عمر باتری دستگاه کاهش پیدا خواهد کرد.

-همیشه بروز باشید: اگر دستگاه هوشمند خود را همیشه بروزرسانی کنید، این عمل موجب بهبود عمر باتری می شود. پس چه بهتر به این موضوع توجه داشته باشید.

-استفاده از شارژر همراه: اگر شما یک بسته باتری همراه داشته باشید، دیگر مشکل کمبود انرژی گوشی هوشمند نخواهید داشت. پس چه خوب خواهد بود اگر چنین بسته باتری را به همراه داشته و از آن بهره گیرید. عمر باتری یک گوشی هوشمند به موارد مختلفی بستگی دارد و داشتن بسته باتری کمک شایانی در این زمینه خواهد کرد و همیشه پرشارژ هستید.


دیدگاه ها
دیدگاه جدید بنویسید
برای نوشتن دیدگاه جدید باید ابتدا وارد سایت شوید
دیدگاه شما با موفقیت منتشر شد :)
شما باید یک متن بنویسید!
شما از سایت خارج شده اید، لطفا مجددا وارد شوید