چرا سایز سنسور دوربین مهمتر از مگاپیکسل آن است

زمان مورد نیاز مطالعه: 3 دقیقه
27 خرداد 1400

بسیاری از افراد تصور می کنند هر گوشی هوشمندی که دارای دوربین با مگاپیکسل بالاست می تواند عملکرد خوبی در بخش تصویربرداری داشته باشد. اما باید بیان داشت که حقیقت از نگاه کارشناسان دوربین متفاوت است و نباید مگاپیکسل را اهمیت داد، بلکه این سایز سنسور است که باید برای افراد اهمیت پیدا کند.

کیفیت دوربین آخرین مسابقه تسلیحاتی گوشی های هوشمند است و یکی از بزرگترین عوامل کمک به ایجاد تصاویر زیبا سنسور دوربین است. در حالی که تعداد مگاپیکسل های بزرگ به طور فزاینده ای محبوب هستند، اما اندازه سنسور تصویر دوربین بسیار مهمتر است. هواوی، سامسونگ و سایرین با استفاده از سنسورهای تصویر بزرگتر که در نسل های اخیر در تلفن های هوشمند همراه شده اند، معامله بزرگتری انجام می دهند. اما چرا به نظر می رسد اندازه سنسور دوربین برای گرفتن بهترین عکس ها بسیار حیاتی است؟

برای درک علت، باید درست به اصل اساسی عکس گرفتن، بازگشت نور، برگردیم. یک سنسور بزرگتر نور بیشتری نسبت به یک سنسور کوچک ضبط می کند و نور بیشتر تصاویر با ظاهری بهتر تولید می کند. حداقل این خلاصه داستان آن است، اما کمی بیشتر از آن وجود دارد.


گرفتن حداکثر نور


در یک سطح ابتدایی، اندازه سنسور تعیین می کند که نور دوربین برای ایجاد تصویر چقدر باشد. در حالی که وضوح در جزئیات نقش دارد، اما میزان نور گرفته شده است که تعادل نوردهی، دامنه دینامیکی و حتی وضوح دوربین را تعیین می کند. به همین دلیل دوربین های 16 مگاپیکسلی و 20 مگاپیکسلی DSLR هنوز همانند گوشی های هوشمند 108 مگاپیکسلی به نظر می رسند.

ابعاد بیشتر سنسورهای گوشی هوشمند فقط 1 / 2.55 اینچ یا تقریباً 1 سانتی متر است ، اگرچه تلفن های هوشمند رده بالاتر به طور فزاینده ای در سنسورهای 1 / 1.7 اینچی و بزرگتر بسته بندی می شوند. برای مقایسه، سنسورهای دوربین DSLR بیش از یک اینچ ساعت می زنند و به راحتی 4 یا 5 برابر اندازه آنها می شوند. سنسورهای تلفن های هوشمند در مقایسه با آنها بسیار کوچک هستند، اگرچه تعداد کمی از مارک های تجاری فاصله بین نقطه سنتی را کاهش می دهند و اندازه سنسور را می گیرند. سری Huawei P40 با 1 / 1.28 اینچ یکی از بزرگترین صنعت موبایل است و سامسونگ Galaxy S21 Ultra نیز با فاصله 1/33 اینچ فاصله چندانی ندارد.

هرچه سنسور بزرگتر باشد، برای تنظیم سرعت شاتر، ISO (حساسیت به نور) و دیافراگم نور بیشتری را می گیرد. در حالی که می توانید اشکال کوچک حسگر را با استفاده از نوردهی بیشتر برای نور بیشتر جبران کنید ، این باعث می شود تصاویر در اثر لرزش دست و حرکت صحنه حساس تر شوند. تاری بدون در نظر گرفتن وضوح سنسور، وضوح تصویر را کاهش می دهد. به همین ترتیب، ساخت لنزهای دیافراگم عریض تر بدون معرفی مصنوعات اعوجاج لنز، دشوارتر است، بدون اشاره به تغییر زمینه دید. همانطور که احتمالاً حدس زده اید، نور بیشتر باعث می شود سنسورهای بزرگتر در عکاسی در نور کم بسیار بهتر از سنسورهای کوچکتر باشند.

فوتوسایت های دوربین، بیت هایی که مسئول تبدیل یک صحنه به سیگنال های الکتریکی هستند، نور را دوست دارند. بسته به سنسور می توان این موارد را به روش های مختلفی ترتیب داد. تلفن های هوشمند قدیمی از سنسورهای سنتی Bayer استفاده می کنند که معادل یک پیکسل در هر عکس سایت است. اگرچه دوربین های تلفن مدرن با وضوح بالا به حسگرهای Quad Bayer تبدیل شده اند که بیشتر از چهار یا حتی نه پیکسل در هر صفحه عکس هستند. به عبارت دیگر، چهار پیکسل دارای یک فیلتر تک رنگ هستند که از طریق تکنیکی به نام پیکسل زنی، از ویژگی های عکس بزرگتر تقلید می کند. 

در هر صورت، هرچه تعداد فوتوسایت های نور بیشتری دریافت کنند، دامنه پویایی (مراحل قابل درک بین نور و تاریکی) بهتر می توانند تولید کنند. مثل یک "اطمینان" فکر کنید که هر پیکسل مشخص یا روشن تر از همسایه خود است. قضاوت در مورد این موضوع با برخورد زیاد نور با حسگر و کمترین سر و صدا بسیار آسان تر است.

اندازه فتوسیت ها بسته به وضوح دوربین و اندازه سنسور متفاوت است. ثابت نگه داشتن اندازه سنسور به معنای کوچک شدن اندازه فوتوزیت با افزایش تفکیک پذیری است. متناوباً، برای یک وضوح تنظیم شده ، هرچه عکس سایتها بزرگتر شوند، سنسور بزرگتر می شود.


چرا اندازه سنسور دوربین مهم است؟

با حرکت به سمت رزولوشن های بزرگتر و بزرگتر (اکنون بالای 100MP است)، سنسورهای بزرگتر دوربین هرگز از اهمیت بیشتری برخوردار نبوده اند. منطقی نگه داشتن اندازه پیکسل ها برای به حداکثر رساندن قدرت تفکیک پذیری دوربین های 48 ، 64 و 108MP ضروری است. اگرچه ما هنوز یک دوربین گوشی هوشمند نمی بینیم که سطح کاملی از جزئیاتی را که از این اعداد انتظار دارید استخراج کند. حتی در این صورت، این حسگرها بیشتر از هر زمان دیگری در نور خوب جزئیات را به تصویر می‌کشند.

روند اخیر در فضای تلفن همراه، فن آوری پیکسل سازی است که به این سنسورهای با وضوح بالا امکان می دهد پیکسل ها را برای گرفتن نور بهتر ترکیب کنند. این سنسورهای بزرگتر و پیکسل های بزرگتر، کیفیت عکس های کم نور را بسیار بهبود می بخشند. این منجر به سر و صدای کمتر و رنگ های بسیار بهتر حتی در محیط‌های کم نور می شود. دوربین های Quad Bayer pixel binning همچنین می توانند تصاویر چشمگیر HDR تولید کنند.

سنسورهای بزرگتر فراتر از وضوح تصویر ، در شکل و کیفیت عکس های شما تأثیر دارند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سرعت شاتر سریعتر و ایزو پایین، وضوح و وضوح تصاویر را تضمین می کند. همچنین برای گرفتن نور زیاد نیازی به دیافراگم گسترده ای ندارید، که احتمال اعوجاج لنز را کاهش می دهد، مانند هالوژن بنفش از انحراف رنگی.

سنسورهای بزرگتر همچنین بر فاصله کانونی تصویر تأثیر می گذارند که تا حدی باعث ایجاد اثر تاری تاری بوکه می شود که ما با DSLR ها مرتبط می کنیم، جایی که موضوع به نظر می رسد جداگانه است و بقیه تصویر تار است. برای یک دیافراگم تنظیم شده، با افزایش اندازه سنسور ، عمق میدان باریک می شود و زمینه و تیرگی پس زمینه قابل توجه تری ایجاد می کند. در حالی که سنسورهای کوچک تلفن همراه نمی توانند با اثر موجود از DSLR رقابت کنند، سنسورهای بزرگتر به کاهش فاصله کمک می کنند.


مقایسه سنسور دوربین تلفن های هوشمند


برای نمایش طیف گسترده ای از سنسورهای تصویر موجود در فضای تلفن های هوشمند، ما اندازه اصلی سنسورها را در طیف وسیعی از تلفن های گران قیمت از چند سال گذشته ردیابی کرده ایم.

تا سال 2020/2021 زمان لازم است تا تعداد زیادی از دوربین های گوشی هوشمند از سنسور 1 / 1.5 اینچی ارائه شده توسط نوکیا لومیا 1020، یک عنوان تاریخی عکاسی از تلفن همراه ، عبور کنند. سنسورهای بزرگ مطمئناً ایده جدیدی نیستند ، اما شرکت ها اکنون آماده اند که از مصالحه های زیبایی که همراه با سنسورهای بزرگتر هستند، استقبال کنند.

همچنین قابل توجه است که Google Pixel 5 و iPhone 11 در پایین اندازه سنسورهای گل سرسبد مدرن قرار دارند، با این وجود به عنوان بهترین تلفن های دوربین نسل خود شناخته می شوند. واضح است که هنگام گرفتن یک عکس عالی ، اندازه سنسور همه چیز نیست. عکاسی محاسباتی و نرم افزار هوشمند مطمئناً می توانند به بهبود کیفیت تصویر نیز کمک کنند.


تنها یک قطعه از پازل

سنسورهای تصویر بزرگتر قسمت مهمی از معمای عکاسی با تلفن همراه هستند، اما آنها تنها قطعه نیستند. یک دوربین با کیفیت عالی همچنین به یک لنز درخشان، یک زنجیره پردازش قدرتمند تصویر و نرم افزاری نیاز دارد که به شما امکان می دهد تا به راحتی از سخت افزار نهایت بهره را ببرید. نگاهی به کل بسته ، نه فقط یک قسمت یا اعداد بزرگ در یک صفحه مشخصات، ضروری است.

کیفیت دوربین گوشی های هوشمند نیز به طور فزاینده ای توسط پیشرفت در عکاسی محاسباتی و یادگیری ماشین ایجاد می شود. از Google Pixel 5 و Pixel 4a با قیمت مناسب دیدن کنید، که همچنان بیش از وزن خود مشت می کنند. به حدی که نرم افزارهای هوشمند اغلب مگاپیکسل های خام را برای کیفیت تصویر ضرب می‌کنند. حتی در این صورت، تنها موارد بسیار زیادی وجود دارد که نرم افزار عالی می تواند با سخت افزار ضعیف انجام دهد. دوربین های هوشمند برای ساختن به پایه محکمی نیاز دارند و اندازه سنسور تصویر ماده اساسی در رقابت برای دستیابی به دوربین های بهتر تلفن های هوشمند است.منبـع androidauthority
دیدگاه ها
دیدگاه جدید بنویسید
برای نوشتن دیدگاه جدید باید ابتدا وارد سایت شوید
دیدگاه شما با موفقیت منتشر شد :)
شما باید یک متن بنویسید!
شما از سایت خارج شده اید، لطفا مجددا وارد شوید