5G چیست و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

زمان مورد نیاز مطالعه: 3 دقیقه
19 خرداد 1400

بی شک هر فردی این روزها با شبکه 5جی آشنایی دارد، هرچند که هنوز راه طولانی باقی مانده تا همگان از دستگاهی با این فناوری ارتباطی برخوردار شوند. شاید این پرسش برای شما پیش بیاید که 5G دقیقا چیست، هرچند که تاکنون اطلاعات بسیاری درباره این موضوع پیدا کردیم اما همچنان برخی موارد هستند که درباره آن نمی دانیم.

اگر از تلفن یا فناوری پیروی می کنید، 5G را در همه جا دیده اید. تلفن های جدید 5G را به عنوان یکی از ویژگی های اصلی ذکر کرده اند و شرکت های مخابراتی دوست دارند به شما بگویند که بهترین 5G را دارند، اما در واقع 5G برای یک مشتری متوسط چیست؟ در حال حاضر، 5G به این معنی است که اگر شما فقط در یک منطقه مناسب زندگی می کنید و تلفن یا هات اسپات مناسب دارید، می توانید یک اتصال تلفنی سریعتر و قابل اطمینان‌تری داشته باشید که در هنگام متراکم شدن شبکه، از بین نخواهد رفت. فراتر از آن، کمی پیچیده تر می شود.

5G چیست و چه تفاوتی با 4G دارد؟

5G در هسته اصلی خود پنجمین استاندارد فناوری بی سیم است که پس از 3G و 4G ارائه می شود. این فناوری به فناوری مورد استفاده برای اتصال تلفن، رایانه لوحی ، لپ تاپ یا هر چیز دیگری با مودم و آنتن سازگار با 5G روی مخابراتی که مجاز است با آن صحبت کنید، در ایالات متحده، به این معنی است که Verizon ، AT&T ، T-Mobile و  تعداد حامل های منطقه ای کوچکتر و بهترین MVNO ها.

نکته برجسته 5G را می توان به سرعت جمع بندی کرد: این امکان وجود دارد که به طور تصاعدی سریعتر از 4G باشد و در عین حال تأخیر بین تلفن شما و چیزی را که سعی در اتصال دارد کاهش دهد. همچنین از 4G انعطاف پذیرتر است ، بنابراین می توان از آن در انواع مختلف امواج هوایی، به نام طیف و در برش های با اندازه های مختلف استفاده کرد.

در حالی که 5G در محصولات مصرفی مانند تلفن ها و لپ تاپ ها روانه بازار می شود، در نهایت در محصولات بسیار کوچکتر و ارزان تر مانند سنسورها یافت می شود و می تواند اینترنت سیمی را برای مناطقی که زیرساخت پشتیبانی از کابل ، DSL را ندارند، تقویت یا جایگزین کند، ماهواره یا فیبر.


افزایش تقاضا داده نسبت به دوران قبل

5G به سرعت در حال گسترش است و برای بسیاری از افراد، آن چیزی نیست که انتظار داشتند. 5G به 5G NR (رادیو جدید) اشاره دارد، که شامل بسیاری از فناوری های مختلف با اجرای مختلف است. معنای اتصال 5G در واقع برای مصرف کننده به طور قابل توجهی بین شرکتهای مختلف متفاوت است، اما یک چیز مشترک در آن، نوید سرعت و ظرفیت بهتر است.

از نظر فنی، 5G نسل بعدی اتصالات باند پهن تلفن همراه است. در حال حاضر، 5G بیشتر مکمل شبکه 4G LTE است و ظرفیت اضافی را در مناطقی که بیشتر به آن نیاز دارند اضافه می کند. سه دسته اصلی 5G وجود دارد و آنها براساس فرکانس مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات باند کم، باند میانی و mmWave (موج میلی متر) هستند. در مجموع، 5G باند کم و میانی باند تحت 6 نامیده می شود، که نشان می دهد زیر 6 گیگاهرتز است. 

با هر نوع اتصال 5G، سرعت شبکه سریع را مشاهده خواهید کرد، اما محسوس ترین تغییر مربوط به mmWave با فرکانس بالا است. این شبکه های mmWave سرعت بالایی دارند، اما پوشش بسیار محدود است. Sub-6 از پوشش بسیار بیشتری شبیه LTE برخوردار است، اما سرعت ها مطابق با بهترین فناوری 4G هستند.

همه شرکت های اصلی حمل و نقل به دنبال ترکیبی از این دسته های مختلف 5G هستند تا بتوانند یک شبکه کامل بسته به تراکم و چالش های جغرافیایی در هر منطقه ایجاد کنند.


گسترش

3GPP سازمانی است که استانداردهای ارتباط از راه دور را تعیین می کند. با 5G Release 16، استاندارد 5G خیلی بیشتر برای توسعه بیشتر باز شده است. همانطور که توسط Light Reading اشاره شده است ، نه منطقه اصلی وجود دارد که با شروع 5G در طیف بدون مجوز مورد توجه قرار می گیرند. این اساساً توانایی استفاده از طیف اضافی است که به هیچ کس مجوز ندارد و بسته به منطقه می تواند پهنای باند را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. برخی از شبکه های 4G، مانند شبکه LTE AT&T، در حال حاضر از فناوری مشابهی استفاده می کنند.

فراتر از آن، نسخه 16 دارای برش شبکه است که امکان تنظیم پارامترهای مختلف برای مشتریان و دستگاه های مختلف مانند اتومبیل متصل را فراهم می کند. اطلاعات موقعیت یابی بهبود می یابد بنابراین در فضای بسته، موقعیت دستگاه را می توان در 3 متر و 10 متر در فضای باز تعیین کرد. علاوه بر این، ارتباط بهتر برای وسایل نقلیه، که می تواند گامی بزرگ برای وسایل نقلیه بدون راننده باشد.

مدیریت بهتر می تواند باعث افزایش عمر باتری در دستگاه های متصل نیز شود. تأخیر همچنین با eURLLC یا ارتباط فوق العاده قابل اعتماد و کم تأخیر پیشرفته بهبود می یابد. پشتیبانی بهتر از شبکه های خصوصی برای یک شرکت یا سازمانی که ممکن است به آن نیاز داشته باشند وجود دارد. مجوز دسترسی یکپارچه (IAB) به سایتهای سلول 5G امکان اتصال بی سیم و کاهش هزینه های استقرار را می دهد. سرانجام، در صورت نیاز، خدمات اینترنت اشیا را می توان در شبکه های 5G تعبیه کرد.

5G SA

5G SA مخفف 5G مستقل است. همانطور که از نام آن پیداست، این نوع شبکه 5G می تواند به تنهایی وجود داشته باشد و بدون شبکه قدیمی از آن پشتیبانی کند. T-Mobile و Verizon 5G SA را در سال 2020 راه اندازی می کنند، یا حداقل شروع می شود. در ماه مه سال 2020، T-Mobile چند گام بزرگ در آزمایش شبکه 5G SA با یک سری آزمایشات از جمله تماس صوتی و تصویری از طریق 5G NR برداشت.

تماس با بیش از 5G یک مرحله مهم برای 5G است، بنابراین تلفن ها نیازی به اعتماد به برج های 3G یا 4G ندارند. این نیز برای صرفه جویی در دوام باتری خوب خواهد بود زیرا تلفن ها برای برقراری و دریافت تماس نیازی به ادامه تعویض بین شبکه ها ندارند.

در حال حاضر، سرویس 5G SA را در هیچ شبکه ای مشاهده نخواهید کرد، اما در پایان سال، این سرویس رایج تر خواهد بود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش می رود، نباید متوجه چیزی شوید.


هر آنچه باید درباره فرکانس بدانید

T-Mobile شبکه ای با باند کم 5G را در طیف 600 مگاهرتزی خود در بسیاری از برج های خود مستقر کرده است. از آنجایی که این فرکانس برای پوشش مناسب است ، T-Mobile بدون ایجاد برج های جدید توانست در پوشش 5G جلوتر برود. فقط باید تجهیزات را ارتقا می داد و مطمئن می شد برج ها دارای یک فیبر قوی برای تأمین اتصال هستند.

این بدان معنا نیست که T-Mobile تنها به این 5G کندتر باند پایین متکی است. همچنین در چند شهر دارای شبکه mmWave محدود است. فراتر از آن ، به لطف طیف 2.5 گیگاهرتزی که از Sprint گرفت، سرعت و ظرفیت خود را به شبکه زیر 6 اضافه می کند. این به معنای پایان شبکه 5G Sprint بود که فقط کاربران Sprint Galaxy S20 برای پشتیبانی از شبکه 5G T-Mobile به روزرسانی می شدند.

شبکه 5G AT&T از mmWave شروع شد و با بیش از 30 شهر که مقداری تحت پوشش قرار گرفتند ، شروع خوبی داشت. سود واقعی AT&T زمانی آغاز شد که 5G را در طیف زیر 6 گیگابایت 850 مگاهرتز خود مستقر کرد. در حالی که سرعت در مقایسه با نتایج سریع LTE خیلی چشمگیر نبود ، رشد سریع برای دستگاه های اولیه 5G خوب بوده است.

AT&T اولین شرکت مخابراتی بود که 5G را با DSS یا اشتراک طیف پویا به کار گرفت. این فناوری به تجهیزات برج اجازه می دهد تا طیف را از 4G به 5G به طور خودکار بر اساس بار اختصاص دهند. این فناوری احتمالاً کلید انتقال آرام به 5G است.

البته ، این طیف فرکانس پایین در بخش بزرگی که باندهای بالاتر وجود دارد در دسترس نیست، بنابراین سرعت به اندازه یک نسخه 4G بالاتر نیست. با این حال ، وقتی نوبت به ساخت یک شبکه 5G کامل می رسد ، این اتصال باند کم برای پر کردن خلا gap بسیار مناسب است. FCC همچنین در تلاش است تا طیف 3.5 GHz را برای استقرار 5G آزاد کند.

تاکنون ، ورایزون به ساخت 5G با طیف موج میلی متر پایبند بوده است. Verizon به لطف توانایی ارائه سرعت بالاتر از 1Gbps ، این شبکه را Ultra Wideband می نامد. گرچه این سرعتها بسیار چشمگیر هستند ، اما برای اکثریت قریب به اتفاق آمریکاییها بدون پوشش معنای زیادی ندارد. ورایزون با پوشش در بخشهایی از 35 بازار در این شبکه پیشرفت چشمگیری داشته و هیچ رازی نیست که شبکه Ultra Wideband گزینه مناسبی برای کل شبکه Verizon نیست.

روتر Wi-Fi خانگی شما نمونه ای عالی از نحوه عملکرد است. شبکه های 802.11a / b / g 2.4GHz از کانال های باریک 20 مگاهرتز برای انتقال و دریافت داده استفاده می کنند. شبکه های 802.11n 5GHz از کانال های گسترده 40MHz و شبکه های 802.11ac 5GHz می توانند از کانال های گسترده 80MHz استفاده کنند. هنگامی که شما با یک اتصال 2.4 گیگاهرتزی در یک کانال باریک تر به روتر خود متصل می شوید، سرعت آن کندتر از اتصال 5 گیگاهرتزی در هنگام نزدیکی است اما با فاصله گرفتن از آن کاملاً ثابت می مانید. اتصالات 5 گیگاهرتزی ، به ویژه اتصالات 802.11ac، محدوده بسیار محدودتری دارند زیرا قدرت سیگنال به سرعت پایین می آید و بیشتر در معرض تداخل است.


کدام گوشی ها از 5جی پشتیبانی می کنند؟

بسیاری از تلفن های اولیه 5G، به ویژه تلفن های Sprint ، در حال حاضر برای اکثر ما تقریباً بی فایده هستند. در حالی که یک دستگاه مدرن مانند Galaxy S20 5G می تواند به هر دو شبکه T-Mobile و AT & T در زیر 6 متصل شو ، تلفن های قبلی فقط می توانستند به باندهای بسیار خاصی متصل شوند. ورایزون تنها شرکت مخابراتی است که هنوز در شبکه 5G زیر 6 شروع به کار نکرده است و ترجیح می دهد LTE خود را برای مدتی طولانی تر گسترش دهد. این بدان معنی است که همه تلفن های Verizon 5G با شبکه فعلی کار می کنند.

خرید T-Mobile از Sprint منجر به پایان یافتن شبکه 5G 2.5GHz Sprint با T-Mobile شد تا دارایی های Sprint را در شبکه خود گنجاند. معنی این امر این است که فقط تلفن Galaxy S20 5G در Sprint می تواند به 5G دسترسی پیدا کند. این تلفن همراهی مانند Galaxy S10 5G یا OnePlus 7 Pro 5G برای پذیرندگان اولیه است.

همه تلفن های AT&T 5G به استثنای Galaxy S10 5G با sub-6 5G کار می کنند. همچنین لازم به ذکر است که AT&T هنگام اتصال به 4G LTE، برخی از تلفن های LTE خود را در نوار وضعیت برای گفتن 5GE به روز کرده است. این کاملاً بازاریابی است و به هیچ وجه واقعی 5G نیست.

چه زمانی 5G را می توان دریافت کرد؟

البته ، معنای واقعی آن این است که شما برای دیدن هر نوع شبکه 5G برای خود به دستگاه های جدیدی نیاز خواهید داشت. علاوه بر داشتن یک تلفن سازگار ، فقط باید صبر کنید تا منطقه شما تحت پوشش 5G قرار گیرد. می توانید بررسی کنید که آیا شهر شما از پوشش برخوردار است یا خیر. حتی در آن صورت ، شهرهایی که تحت پوشش هستند همچنان جیب هایی دارند که فقط 4G LTE در آنها موجود است.

همچنین چند نقطه اتصال تلفن همراه دیده ایم که می توانند از این شبکه های 5G جدید توسط Netgear و دیگران استفاده کنند. این یکی از ویژگی های بسیار مهم 5G را به سمت خانه هدایت می کند که به اندازه کافی توجه نمی شود، می تواند با اینترنت پهن باند سیمی رقابت کند. ورایزون در واقع خدمات اینترنت خانگی را با شبکه 5G خود آغاز کرد و T-Mobile متعهد شده است از شبکه خود برای گسترش باند پهن به مناطق روستایی استفاده کند.

انتظار داریم طی دو سال آینده فراگیری قابل توجهی در بحث 5G شاهد باشیم. البته این موضوع بستگی به کمپانی ها داشته که در این حوزه فعال هستند و چه زمانی به گسترش فناوری موردبحث می پردازند.


کلام پایانی

فناوری 5G در نزدیکی بوده تا به عرصه جهانی پا بگذارد. این فناوری شبکه در حال حاضر افرادی از آن بهره می برند و در برخی مناطق استقرار یافته، سرعتی فراتر از نسل 4 را ارائه می دهد و فناوری را در میان مردم قرار خواهد داد. به لطف این شبکه پرسرعت افراد کاربری تحت اینترنت را با سرعت بیشتری نسبت به قبل انجام خواهند داد و این یعنی می توان انتظارات بسیاری از این نسل شبکه همراه داشت.


منبـع androidcentral
دیدگاه ها
دیدگاه جدید بنویسید
برای نوشتن دیدگاه جدید باید ابتدا وارد سایت شوید
دیدگاه شما با موفقیت منتشر شد :)
شما باید یک متن بنویسید!
شما از سایت خارج شده اید، لطفا مجددا وارد شوید
برچسب ها شیائومی