چگونه از آیفون به اندروید کوچ کنیم؟

زمان مورد نیاز مطالعه: 3 دقیقه
28 مهر 1399

اگر می خواهید یک گوشی شیائومی خریداری کنید و یا به دنبال خرید یک گوشی پیکسل جدید هستید، ممکن است در انتقال اطلاعات موردنظر خود از آیفون به گوشی اندرویدی، با مشکل مواجه شوید. اگر مدتی طولانی با سیستم عامل iOS سروکار داشته اید، این احتمال وجود دارد که در اکوسیستم اپل گیر بیفتید. اما تغییر از iOS به اندروید، آسان تر از چیزی است که فکرش را می کنید؛ مخصوصاً در حال حاضر که بسیاری از اپلیکیشن های ما مبتنی بر فضای ابری هستند. اجرای برنامه هایی مانند فیسبوک، اینستاگرام یا اسپاتیفای فقط به نصب برنامه و ورود به آن در گوشی جدید باز می گردد.

البته این بدان معنا نیست که در این کار با اختلالی مواجه نخواهید شد. تعویض سیستم عامل مانند خانه تکانی است و در اینجا با چیزی بیشتر از انتقال داده طرف هستیم. اما با کمی آمادگی و چند مرحله ساده می توانید آن چه را که مهم است انتقال داده و در کمترین زمان فعال کنید. در قدم اول، این ایده که قبل از تعویض دستگاه خود، کمی به پاکسازی آن بپردازید، همیشه پیشنهاد خوبی است. چرا باید کار خود را با انتقال دادن تصاویر و ویدئوهایی قدیمی که دیگر احتیاجی به آن ها ندارید، سخت تر کنید؟

ساده ترین راه برای تهیه نسخه پشتیبان از اکثر محتویات، استفاده از برنامه پشتیبان گیری Google Drive است.

قدم اول: استفاده از Google Drive

برنامه Google Drive انتقال سه نوع داده اصلی از iOS به اندروید را آسان می کند؛ مخاطبین، تقویم و بخش دوربین. برنامه را به سادگی نصب کنید، وارد حساب گوگل خود شوید (یا اگر قبلاً آن را ندارید حساب جدیدی ایجاد کنید) و سپس وارد مسیر Settings > Backup شوید. اگر نمی خواهید از نوع خاصی از داده ها مانند تقویم خود پشتیبان تهیه کنید، امکان غیرفعال کردن آن ها در این قسمت وجود دارد.

توصیه مفید: قبل از شروع فرایند انتقال داده، گوشی خود را پاکسازی کنید. چرا باید کار خود را با انتقال دادن تصاویر و ویدئوهایی قدیمی و یا مخاطبینی که دیگر با آن ها صحبت نمی کنید، سخت تر کنید؟

مراقب قسمت عکس باشید، زیرا در اینجا دو گزینه وجود دارد؛ اگر می خواهید عکس های خود را با کیفیت اصلی بارگذاری کنید، آن ها در حداکثر فضای ذخیره سازی Google Drive شما حساب می شوند. اگر High Quality را انتخاب کنید، کیفیت پایین تر خواهد بود (بله، کمی گیج کننده است) اما تفاوت آن به سختی قابل تشخیص است و از طرفی، فضای ذخیره سازی نامحدودی برای عکس ها بدست می آورید. به عبارت دیگر، اگر مشکلی با کاهش کیفیت عکس ها به مقداری کم ندارید، گوگل فضای ذخیره سازی نامحدود عکس را ارائه می دهد اما اگر می خواهید نسخه های اصلی را بارگذاری کنید، از سهمیه فضای ذخیره سازی اختصاص یافته به شما استفاده می شود.

قدم دوم: انتقال لیست مخاطبین

اگر ترجیح می دهید این کار را از طریق برنامه گوگل انجام ندهید، می توانید مخاطبین خود را به صورت دستی از رایانه خود اکسپورت کنید. با این فرض که از همگام سازی iCloud برای داده های خود استفاده می کنید (که البته باید این کار را انجام دهید زیرا به طور پیش فرض فعال است) می توانید به iCloud.com وارد شوید و از آن جا داده های خود را اکسپورت کنید.

برای اکسپورت کردن مخاطبین خود، به بخش Contacts بروید و سپسپ به دنبال آیکون چرخ دنده در پایین سمت چپ صفحه باشید. روی آن کلیک کنید، گزینه Select All را انتخاب کنید، سپس دوباره روی آن کلیک کنید و گزینه Export vCard را انتخاب کنید. با این کار یک فایل vCard در رایانه شما بارگیری می شود. حال به آدرس contact.google.com بروید و وارد سیستم شوید. در پایین سمت چپ صفحه، لینک Import را پیدا خواهید کرد. روی آن کلیک و فایل vCard که دانلود کرده بودید را انتخاب کنید.

اگر لیست مخاطبین خود را قبل از اکسپورت کردن پاکسازی نکرده اید، می توانید با کلیک بر روی گزینه Merge and Fix، موارد تکراری را حذف کنید. استفاده از این گزینه باعث می شود که گوگل لیست مخاطبین شما را برای یافتن موارد تکراری و بروزترین اطلاعات تماس اسکن کند. می توانید مخاطبین خود را به طور جداگانه نیز اکسپورت کنید. از قسمت جستجو برای یافتن مخاطب موردنظرتان استفاده کنید؛ سپس بر روی settings > Select All > Export vCard کلیک کنید.

قدم سوم: شناسایی اپلیکیشن های مناسب

شما نمی توانید به سادگی اپلیکیشن های موجود بر روی iOS را در اندروید کپی کنید ولی پیدا کردن اکثر این برنامه ها در فروشگاه گوگل پلی، کار آسانی است. تمام اپلیکیشن های مطرح مانند اینستاگرام، تلگرام و غیره، بر روی فروشگاه گوگل پلی نیز وجود دارد اما تفاوت هایی نیز وجود وجود دارد؛ به عنوان مثال برنامه Dark Sky، دیگر بر روی سیستم عامل اندروید موجود نیست زیرا اپل آن را خریداری کرده است. همچنین بازی هایی که در Apple Arcade وجود دارند نیز منحصر به اپل هستند. اما نگران نباشید؛ اگر برنامه ای بر روی اندروید در دسترس نبود، همیشه یک جایگزین ایده آل برای آن در فروشگاه گوگل پلی وجود دارد.

اما جایی که ممکن است به مشکل بخورید، زمانی است که می خواهید برنامه ای را که قبلا خریداری کرده اید، به اندروید منتقل کنید (منظور برنامه ای است که آن را به طور کامل خریداری کرده اید نه برنامه ای که صرفا در آن سابسکرایب شده اید). در اکثر موارد، برنامه ای که در iOS خریداری کرده اید، در اندروید نیز رایگان نخواهد بود. بنابراین اگر بخواهید یک بازی 5 دلاری که در iOS خریده اید را بر روی اندروید نیز تجربه کنید، باید یک 5 دلاری دیگر پیاده شوید. پیشنهاد ما این است که سری به Google Play Pass بزنید؛ این سرویس معادل همان Apple Arcade است و شامل عناوینی بسیار دوست داشتنی می شود.

قدم چهارم: انتقال آهنگ ها

در اینجا با سه نوع آهنگ سروکار داریم. آهنگ های استریم، آهنگ های ابری و آهنگ های لوکال یا محلی. آهنگ هایی که از طریق سرویس های استریم مانند Spotify ،Deezer یا Apple Music پخش می شوند، به سادگی و با نصب برنامه های مناسب و وارد شدن در آن ها، منتقل می شوند.

منظور از آهنگ های ابری، آهنگ هایی است که شما در یک سرویس ابری ذخیره کرده اید. بنابراین به عنوان مثال اگر از iTunes Match برای کپی کردن مجموعه آهنگ های خود در فضای ابری استفاده کرده اید، این آهنگ ها بایستی هنوز هم در اپلیکیشن Apple Music موجود باشند.

انتقال فایل های موزیک و یا سایر فایل های مختلف از دستگاهی به دستگاه دیگر، بهتر است از طریق رایانه انجام شود. بنابراین به عنوان مثال اگر فایل های موزیک را در iCloud Drive ذخیره کرده اید، می توانید آن ها را از آن جا خارج کرده و به Google Drive (یا DropBox یا هر سرویس ابری دیگری که ترجیح می دهید) انتقال دهید. اگر می خواهید آهنگ های موجود در کتابخانه iTunes خود را منتقل کنید، می توانید آن ها را در مسیر Music> iTunes، در زیر حساب کاربری خود (در مک) یا در مسیر My Music> iTunes در PC پیدا کند.

اگر آهنگ های خود را از برنامه های استریم دریافت می کنید، تنها کافی است برنامه اندرویدی موردنظر خود را  (که شامل Apple Music نیز می شود) نصب کنید.

قدم پنجم: همگام سازی (sync) بوک مارک های مرورگر

اگر قبلاً نیز از مرورگر کروم در iOS برای همگام سازی با مرورگر کروم در رایانه دسکتاپ خود استفاده کرده اید، دیگر لازم نیست نگران این مرحله باشید. اما اگر از مرورگر سافاری در دستگاه iOS خود استفاده کرده اید، باید بوک مارک های خود را اکسپروت کنید. سافاری با نسخه دسکتاپ همگام سازی می شود، بنابراین وارد آن شوید و File> Export Bookmarks را انتخاب کنید. سپس می توانید آنها را در دسکتاپ خود به مروگر کروم وارد کنید. سپس این بوک مارک ها به طور خودکار با مروگر کروم در دستگاه اندرویدی شما همگام سازی می شود.

لازم به ذکر است که با این کار، پسوردهای ذخیره شده یا ورودی های تکمیل خودکار اکسپورت نمی شود، بنابراین مطمئن شوید که پسوردهای خود را یادداشت کرده اید. همچنین همیشه قبل از فروش آیفون یا آیپد خود اطمینان حاصل کنید که گزینه Find My Phone را غیرفعال کرده، از سیستم iCloud خارج شده و تمام داده های خود را پاک کرده اید.

قدم ششم: پاک کردن ردپاها

اگر تمام اطلاعات موردنظر خود را انتقال داده و قصد دارید گوشی آیفون خود را بفروشید و یا به شخص دیگری هدیه دهید، قبل از آن باید دو کار بسیار مهم را انجام دهید؛ خاموش کردن گزینه Find My Phone و پاک کردن تمام اطلاعات. اگر مورد اول را انجام ندهید، صاحب بعدی گوشی قادر به استفاده از دستگاه نخواهد بود و اگر مورد دوم را انجام ندهید، اطلاعات خصوصی شما به دست غریبه ها خواهد افتاد.

البته باید یادآوری کنیم تا زمانی که مطمئن نشده اید که به تمام اطلاعات موردنیاز خود در گوشی جدید دسترسی دارید، اقدام به پاکسازی گوشی آیفون خود نکنید. پاکسازی اطلاعات در آیفون یا آیپد، بازگشت ناپذیر است و بنابراین منطقی است که قبل از انجام دادن آن، همه چیز را دوباره بررسی کرده و مطمئن شوید.

زمانی که از همه چیز مطمئن شدید، به Settings رفته و بر روی اطلاعات پروفایلتان در بالای صفحه کلیک کنید. حال گزینه Find My را انتخاب کنید و سپس Find My Phone را غیرفعال کنید. به صفحه اصلی Settings بازگردید؛ به پایین رفته و General را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه Reset کلیک کنید. سپس گزینه Erase All Content and Settings را انتخاب کنید. حال می توانید با خیال راحت با گوشی آیفون خود خداحافظی کنید.

اگر قصد خرید یک گوشی اندرویدی را دارد، پیشنهاد ما خرید گوشی های شرکت شیائومی است که نسبت به قیمت مقرون به صرفه خود، امکانات بسیار خوبی را نسبت به سایر گوشی های موجود در بازار ارائه می دهند. برای خرید جدیدترین گوشی های این کمپانی، سری به فروشگاه مای شیائومی بزنید.

منبـع TECHRADAR
دیدگاه ها
دیدگاه جدید بنویسید
برای نوشتن دیدگاه جدید باید ابتدا وارد سایت شوید
دیدگاه شما با موفقیت منتشر شد :)
شما باید یک متن بنویسید!
شما از سایت خارج شده اید، لطفا مجددا وارد شوید