گزارش: جایزه ای که برای شیائومی دردسرساز شد

زمان مورد نیاز مطالعه: 3 دقیقه
18 اسفند 1399

شیائومی، برند چینی تولیدکننده تلفن های هوشمند، به دنبال پر کردن خلا ایجاد شده در بازار به دلیل تحریم هواوی از سوی ایالات متحده، تا ژانویه 2021 با افزایش کاربران و رشد فروش روبرو بوده است. ایالات متحده دلیل تحریم هواوی را ارتباط قوی با ارتش چین و دنبال کردن فعالیت های جاسوسانه از طرف آن ها عنوان کرده است. شیائومی پس از تحریم شدن هواوی، به سرعت رشد کرده و به سومین تولید کننده تلفن های هوشمند در جهان تبدیل شده است.

با این حال، هنگامی که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، این شرکت را به همراه هفت شرکت چینی دیگر به اتهام مالکیت ارتش چین یا داشتن روابط بسیار قوی با دولت کمونیست چین، به لیست تحریم های خود افزود، شوک شدیدی برای شیائومی به همراه داشت.

گزارش وال استریت ژورنال اکنون نشان داده که دلیل قرار گرفتن شیائومی در لیست سیاه این بوده که بنیانگذار آن، لی جون، در سال 2019 جایزه ای را  از نهاد MIIT چین با عنوان «تولیدکننده برجسته سوسیالیسم با مشخصه های چینی» دریافت کرده است. این جایزه مورد استقبال شرکت قرار گرفت زیرا در بیوگرافی بنیانگذار آن و در گزارش سالانه مربوط به آن نیز به روشنی بدان اشاره شده است.

در واکنش به قرار گرفتن در لیست سیاه دولت ایالات متحده، شیائومی بیانیه ای عمومی ارائه داد و دوباره ادعا كرد كه هیچ ارتباطی با دولت چین ندارد و این شركت متعلق به نهاد نظامی چین نیست. شیائومی تأکید کرد که این شرکت به کلیه پروتکل های حقوقی در فعالیت های تجاری خود پایبند بوده و هیچ گونه تخلفی که دولت ایالات متحده ادعا می کند، از جانب آن ها صورت نگرفته است. این شركت اصرار دارد كه تمام راه های قانونی را برای جبران این برچسب های غیرمنصفانه و قرار گرفتن در لیست سیاه توسط دولت آمریكا دنبال خواهد كرد. سهام این شرکت از زمان این تصمیم آمریکا، با کاهش قابل توجهی روبرو شده است و این شرکت این هفته یک چهارم سهام خود را (25٪) از دست داد و درنهایت هر سهم با قیمت 15.34 دلار بسته شد.

شیائومی همچنین شکایتی نسبت به قرار گرفتن در لیست سیاه ایالات متحده تنظیم کرده است و در حال حاضر با انتقال درگیری به دادگاه ها، یک جنگ حقوقی همه جانبه شروع شده است. با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا وزارت دفاع ایالات متحده مایل است تا تصمیمات خود را نسبت به این لیست سیاه تغییر دهد یا خیر.

منبـع GIZMOCHINA
دیدگاه ها
دیدگاه جدید بنویسید
برای نوشتن دیدگاه جدید باید ابتدا وارد سایت شوید
دیدگاه شما با موفقیت منتشر شد :)
شما باید یک متن بنویسید!
شما از سایت خارج شده اید، لطفا مجددا وارد شوید
برچسب ها شیائومی